lut 27, 2025

Metodyka Agile spopularyzowała się w XXI wieku w środowisku programistycznym. Jej podstawowym założeniem jest podział pracy na mniejsze części oraz etapy. Liczy się szybkość oraz współpraca z klientami. W poniższym artykule omówimy szerzej, na czym dokładnie polega ten sposób zarządzania i jakie są jego założenia. Zachęcamy do lektury!

Metodyka Agile – czym jest?

Metodyka Agile to stosunkowo nowa forma zarządzania projektami, gdyż zyskała popularność zaraz na początku XXI wieku. Została opracowana przez grupę programistów, którzy w 2001 roku sformułowali Manifest Agile. Dokument ten zawiera cztery, ważne zasady, które stanowią podstawę funkcjonowania tej metodyki. Agile powstało jako odpowiedź na ograniczenia tradycyjnego modelu kaskadowego (Waterfall), który charakteryzuje się sztywną strukturą i trudnością w adaptacji do zmian w trakcie realizacji projektu.

Podstawowe zasady Agile to:

  1. Ludzie i interakcje ponad procesami i narzędziami.
  2. Działające oprogramowanie ponad obszerną dokumentacją.
  3. Współpraca z klientem ponad formalnymi ustaleniami.
  4. Reagowanie na zmiany ponad podążaniem za planem.


Metodyka ta zyskała uznanie przede wszystkim w środowisku IT, ale z czasem zaczęła być wykorzystywana także w innych branżach. Agile podkreśla znaczenie elastyczności, szybkiej reakcji na zmieniające się wymagania oraz stałego kontaktu z klientem. 

Zwinne zarządzanie projektami w Agile – na czym polega?

Zwinne, szybkie zarządzanie projektami polega na realizowaniu zadań, dzieląc je na krótsze etapy. Duży nacisk kładzie się na elastyczność, współpracę w zespole i zdolność do adaptacji. Każdy etap umożliwia ocenę postępów, wprowadzenie ewentualnych zmian i lepsze dostosowanie działań do potrzeb klienta.

Jednym z kluczowych elementów metodyki Agile jest umiejętność szybkiego reagowania na zmiany. Zmiany mogą dotyczyć zarówno zakresu, jak i celu projektu. Zespół pracujący w oparciu o Agile utrzymuje stały kontakt z interesariuszami, w ten sposób może na bieżąco dostosowywać działania do potrzeb klienta.

Zarządzanie projektami wg. metodyki Agile koncentruje się również na zrozumieniu i spełnianiu zmieniających się potrzeb klientów. Nowe oczekiwania klienta pojawiają się naturalnie, pracownicy na bieżąco je analizują i uwzględniają stosowne zmiany. Dzięki temu klienci mają możliwość oceny i wprowadzenia ewentualnych uwag. 

Szybkie realizowanie projektów to kolejny element wyróżniający metodykę Agile. Podział pracy na mniejsze etapy, zwane iteracjami, pozwala zespołom skupić się na realizacji konkretnych zadań w krótkim czasie. Dzięki temu produkty lub usługi mogą być wprowadzane na rynek w krótszym okresie. 

Scrum 

Scrum to popularna metodyka zarządzania projektami, która opiera się na zasadach Agile. Realizacja projektu przebiega w etapach, zwanych sprintami. Każdy sprint jest jasno zdefiniowany pod względem celów i czasu trwania, dzięki czemu zespół może skupić się na konkretnych zadaniach. Kluczową rolę w Scrum odgrywają codzienne, krótkie spotkania pracowników, podczas których omawiane są postępy, identyfikowane wyzwania i ustalane dalsze działania. 

Scrum kładzie szczególny nacisk na współpracę. Każdy członek zespołu zna swoje obowiązki i jest świadomy swojego wkładu w realizację projektu.

Podsumowanie

Metodyka Agile zrewolucjonizowała sposób zarządzania projektami. Znajduje zastosowanie nie tylko w branży programistycznej, ale również w innych, gdzie liczy się podział pracy na mniejsze etapy oraz realizowanie działań zgodnie z wytycznymi klienta. Dzięki tej metodyce produkty prac są bardziej dopracowane, a wszystkie, ewentualne błędy korygowane na bieżąco. Coraz więcej firm dostrzega potrzebę zwinnego zarządzanie realizowanymi projektami, poprawy ich terminowości lub jest niezadowolona z jakości dostarczanych produktów przez projekty. Jeśli interesuje Cię ten sposób zarządza projektami, zachęcamy do skorzystania z naszego szkolenia: Zwinne (Agile) zarządzanie projektami, w którym dzielimy się obszerną wiedzą, dotyczącą wykorzystania metodyki Agile w praktyce.

Najbliższe szkolenia

Dane Kontaktowe

OPEN HORIZON Consulting sp. z o.o. sp.k.
NIP: 7831738456
REGON: 363868556

ul. Młyńska 5/9
61-729 Poznań

Telefon: +48 616 661 374

E-mail: biuro@openhorizon.com.pl

Social Media

Copyright © 2024 - Open Horizon Consulting - Szkolenia i Consulting dla Firm